codebazan

RSS Feed

ظریف: تروریسم و افراط گرایی در منطقه حاصل اشغال عراق است

9 آوریل 2016 توسط ادمین

تاکید دکتر ظریف بر مبارزه همه جانبه با داعش

دکتر ظریف

وزیر امور خارجه ایران گفت: کشورهای منطقه در معرض تهدید تروریسم و افراط گرایی قرار گرفته اند و باید اختلافات را از راه های مسالمت امیز حل و فصل کنیم.

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: منطقه ما نیاز به مناقشات ندارد، ما همه با تروریسم و افراط گرایی مواجه شده ایم که بر اثر چند سال اشغال عراق توسط آمریکا به وجود آمده است.
«محمدجواد ظریف» روز جمعه در گفتگو با خبرگزاری ایتارتاس افزود: کشورهای منطقه در معرض تهدید تروریسم و افراط گرایی قرار گرفته اند و باید اختلافات را از راه های مسالمت امیز حل و فصل کنیم.
وی ادامه داد: حالا این تهدید (تروریسم و افراط گرایی ناشی از اشغال چند ساله عراق توسط آمریکا) همه ما را به ویژه ملت‎های مناطق آسیای مرکزی و قفقاز را در معرض خطر قرار داده است. همه ما با تهدید افراط‌ گرایی مواجه هستیم، بنابراین لازم است که مناقشات را با ابزارهای صلح‌ آمیز و تکیه بر معیارهای قوانین بین المللی و اصول منشور سازمان ملل، حل کنیم.

ظریف به تلاشهای دیپلماتیک ایران برای پایان درگیری ‌ها درمنطقه قره باغ اشاره کرد و افزود: رئیس جمهور ایران هم در گفتگوی تلفنی با رئیسان جمهور این دو کشور از آنها خواست به درگیری ها در منطقه قره باغ پایان دهند. الان هم شاهد ترک مخاصمه در منطقه هستیم که از آن خرسندیم. امیدواریم که این امر سرآغاز مذاکرات جدی برای حل و فصل مناقشه قره باغ باشد.
وزیر خارجه ایران تاکید کرد همکاری ارمنستان و جمهوری آذربایجان به نفع منطقه خواهد بود و بر این باوریم که بین این دو کشور همسایه ایران باید روابط خوب برقرار باشد.
وی از نتایج دیدار خود با همتایان روس و آذربایجانی در باکو ابراز رضایت کرد و اظهار داشت همکاری‎های سه کشور تنها به حوزه‌های حمل و نقل و مسائل اقتصادی محدود نمی شود.
وزیر خارجه ایران گفت سه کشور در زمینه های امنیتی، اطلاعاتی، مبارزه با تروریسم و مواد مخدر همکاری مشترک دارند.
ظریف تاکید کرد ایران و روسیه در تمام عرصه‌ها اعم از روابط اقتصادی، اطلاعاتی، دفاعی و سیاسی روابط مستحکمی دارند.

وزیر خارجه ایران افزود روسیه در شرایط سخت و دشوار حامی ایران بوده و به این کشور برای مواجهه با تحریم‌های بین‌المللی کمک کرده است.
وی خاطرنشان کرد: براین باوریم روسیه به ایران در دوران سخت کمک کرده است. روسیه، زمانی که جامعه بین‌المللی و سازمان ملل ایران را تحریم کردند، از ما حمایت کرد. این پشتیبانی روسیه را فراموش نمی‌کنیم. ایران دوست روسیه و شریک نزدیک این کشور باقی خواهد ماند.
ظریف تصریح کرد تهران به دلیل روابطش با روسیه و منافع مشترک با این کشور به دنبال تقویت و بهبود این روابط در سال‌های آینده است.

وی همچنین توسعه کریدور ارتباطی شمال-جنوب را به نفع سه کشور ایران، روسیه و جمهوری آذربایجان دانست و خاطرنشان کرد که تکمیل این پروژه، نه تنها به نفع مردم منطقه، بلکه یکی از ارزان‌ترین و بهترین مسیرها بین آسیا به اروپا خواهد بود.
ظریف گفت: تکمیل این کریدور بین المللی نیازمند همکاری ایران، روسیه و آذربایجان است و ما برای این کار آماده هستیم.
وزیر امورخارجه ایران درباره افزایش صادرات نفت ایران نیز گفت تهران برای بازپس گیری جایگاه مناسب خود در بازار نفت مصمم است.

وی گفت: در حال حاضر ایران به بازار نفت بازگشته است و امیدواریم سایر تولید کنندگان نیز به این نتیجه برسند و به نظر من، روسیه نشان داده است که شرایط ویژه ای که ایران پس از لغو تحریم ها دارد را درک می کند وامیدواریم همه کشورها چه اعضای اوپک یا غیر اوپک به این واقعیت اذعان کنند و آن را در نظر بگیرند.
وی خاطرنشان کرد ایران همواره با روسیه شریک خواهد بود.
ظریف افزود: رقابت در بازار نفت یک مساله معمول و رایج است. اما آمریکا سهم ایران را در بازار نفت اروپا تصاحب کرده است. الان که ایران به بازار بازگشته است امیدواریم که سایر کشورهای تولیدکننده این وضعیت را درک کرده و بپذیرند.


بدون دیدگاه »

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>