codebazan

RSS Feed

در نشست مشترک وزیران خارجه ایران و عمان چه گفته شد

21 فوریه 2016 توسط ادمین

دکتر ظریف و یوسف بن علوی با یکدیگر دیدار و درمورد مسائل مختلف منطقه با یکدیگر گفت‌و گو کردند.

دکتر ظریف و یوسف بن علوی وزیران خارجه ایران و عمان

دکتر ظریف و یوسف بن علوی وزیران خارجه ایران و عمان

وزیر امور خارجه ظهر شنبه در نشست خبری مشترک با «یوسف بن علوی» وزیر خارجه عمان گفت: عمان همکار خوب و قابل اعتمادی برای جمهوری اسلامی ایران بوده و ما این روابط را که به نفع منطقه و صلح و امنیت بین المللی است، در همه حوزه‌ها ادامه خواهیم داد.
«محمد جواد ظریف» خاطرنشان کرد: ما سقفی برای رابطه با عمان قائل نیستیم و روابط دو کشور در همه حوزه‌ها گسترش خواهد یافت.
وی، احداث خط لوله گاز، هوانوردی، بازرگانی، تسهیل روادید تجاری و بازرگانی، زمینه سازی برای سرمایه گذاری دو کشور و همچنین سرمایه گذاری مشترک ایرانی عمانی و سرمایه گذاری مشترک با طرف‌های خارجی را از محورهای گفت‌و‌گوهای دو طرف در دیدار امروز ذکر کرد.

وزیر امور خارجه ادامه داد: بعد از گفت‌و‌گوهای هیات عمانی با ریاست جمهوری، رییس دفتر رییس جمهور، رییس کل بانک مرکزی، وزرای نفت، راه و شهرسازی، صنعت، معدن و تجارت و اتاق بازرگانی گفت‌و‌گو خواهند داشت و در پایان سفر جدول زمانبندی ارائه خواهد شد.
ظریف اضافه کرد: نتیجه گفت‌و‌گوهای هیات عمانی در پایان سفر به صورت برنامه زمانبندی مشترک برای گسترش همه جانبه روابط ارائه خواهد شد و ما در آینده‌ای نزدیک شاهد تاثیر آن بر روابط دو کشور و همچنین زمینه سازی برای روابط راهبردی خواهیم بود.
وی در بخش دیگری از اظهارات خود ضمن ابراز خرسندی از میزبانی هیات عالیرتبه عمانی اظهار داشت: بسیار خوشحال هستم که امروز در تهران میزبان هیات عالیرتبه عمانی هستیم. برادر عزیزم جناب آقای یوسف بن علوی وزیر محترم خارجه عمان، وزیر تجارت، رییس هیات سرمایه گذاری عمان، رییس کل بانک مرکزی، رییس بانک مسقط و دوستانی از وزارت خارجه می‌ه‌مان ما هستند.

وزیر امور خارجه با تاکید بر اینکه این سفر نشان دهنده اهمیتی است که دو کشور به تقویت روابط دوجانبه می‌دهند، تصریح کرد: روابط ما با عمان در منطقه مثال زدنی و نمونه است. دولت و مردم ایران از دولت و مردم عمان برای حضور و مشارکت فعالشان در روابط دوجانبه، منطقه‌ای و چندجانبه مشترک بسیار خرسند هستند.
ظریف گفت: ما از سلطان و دولت عمان برای نقش بسیار فعال و مثبتی که در حل و فصل پرونده هسته‌ای داشته‌اند همواره سپاسگزار بوده و هستیم.
وی خاطرنشان کرد: در گفت‌و‌گوهای امروز درباره مسایل منطقه، همکاری‌های دوجانبه و چندجانبه گفت‌و‌گو کردیم و در زمینه‌های سیاسی، منطقه‌ای، امنیتی و حوزه‌های مختلف اقتصادی مورد بحث و تبادل نظر قرار دادیم.
ظریف یادآور شد: پروژه‌های کوتاه مدت، میان مدت و درازمدت بین ایران و سلطنت عمان صورت خواهد گرفت.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه روابط دو کشور به عنوان شرکای راهبردی در همه حوزه‌ها مورد بررسی قرار گرفت، ادامه داد: در ایران و بخش خصوصی ایران هم علاقه‌مندی برای گفت‌و‌گو، مذاکره و تفاهم با طرف عمانی وجود دارد و این گفت‌و‌گو‌ها نشان دهنده اهمیتی است که رهبران دو کشور درخصوص روابط یکدیگر دارند.
وی همکاری‌های بانکی، حمل و نقل، انرژی، سرمایه گذاری مشترک در حوزه‌های صنعت و معدن و حمل و نقل را از دیگر محورهای گفت‌و‌گوی خود با وزیر خارجه عمان ذکر کرد و گفت: در چند روزی که هیات عالی رتبه عمانی می‌ه‌مان ما خواهند بود، زمینه برای گشودن صفحه جدیدی از روابط بسیار گسترده، دوستانه و برادرانه بین دو کشور دوست و مسلمان بین ایران و عمان فراهم خواهد شد.
ظریف یادآور شد: امیدواریم این سفر باب جدیدی در گسترش بسیار عمیق روابط دو کشور باشد.

همکاری با ایران می‌تواند افق‌های جدیدی را برای دست یافتن به ثبات و امنیت در منطقه باز کند
همچنین، وزیر خارجه عمان در این نشست خبری با اشاره به روابط برادرانه بین دو کشور ایران و عمان اظهار داشت: روابط برادرانه بین دوکشور روابطی است که هم در سطح شخصی و هم در سطح رسمی بین ما وجود دارد.
یوسف بن علوی افزود: سفر هیات عمانی به ایران در شرایطی انجام می‌شود که تحریم‌های بین المللی غیرمشروع علیه ایران برداشته شده است و ما با اراده و تصمیم قاطع به اینجا آمده‌ایم که در چارچوب روابط برادرانه با هم همکاری کنیم.
وی با بیان اینکه افق‌های جدیدی در روابط دو کشور وجود دارد، اظهار کرد: ما در سطوح همکاری اقتصادی و سرمایه گذاری، فرهنگی و عملی و همه زمینه‌هایی که می‌تواند برای دو کشور و ملت همسایه سودآور باشد همکاری می‌کنیم.

وزیر خارجه عمان در بخش دیگری از اظهارت خود گفت: سفر من در چارچوب اهتمام جهانی نسبت به جمهوری اسلامی ایران انجام شده و این به دلیل موقعیتی است که ملت همسایه ایران در میان ملت‌ها و دولت‌ها دارد.
وی یادآور شد: همکاری‌های دو کشور در دو بخش منطقه‌ای و بین المللی است و مایل هستم به طور قاطع تاکید کنم که این سفر و گرایش و جهت گیری آن در ادامه روابط دوستانه و برادرانه‌ای بوده که بین ایران و عمان بوده و هست.
وزیر خارجه عمان تصریح کرد: این سفر بر ضد طرف دیگری نیست و نخستین و آخرین هدف از این سفر همکاری بین دو کشور است.
یوسف بن علوی خاطرنشان کرد: معتقدیم همکاری با کشور همسایه ایران می‌تواند افق‌های جدیدی را برای دست یافتن به ثبات و امنیت در منطقه باز کند.
وی ادامه داد: ما تمایل فراوان داریم برای اینکه از اینجا کار را شروع کنیم و به آینده چشم بدوزیم تا اینکه کشورهای منطقه بتوانند به ثبات و امنیت اهتمام داشته باشند و برای تاسیس امنیت منطقه‌ای تلاش کنند.
وزیر خارجه عمان گفت: اهمیت روابط متقابل بین دو کشور در این است که زمینه‌های اختلافات و رویارویی را از بین می‌برد و ما در این سفر تایید این نظر را دیدیم.

وی با بیان اینکه منطقه ما اهمیت زیادی برای منافع جهانی دارد، گفت: لازم است این منافع را در نظر بگیریم و استفاده مشترک از این منافع را پیگیری کنیم و دست به ریسک نزنیم و ماجراجویی نکنیم تا برخورد و اختلافات بوجود نیاید و دست به حرکاتی نزنیم که منطقه ما را در معرض خطراتی قرار دهد که رهایی از آن دشوار است.
علوی ابراز اطمینان کرد که این پیام صلح و دوستی است و پیام دیگری نیست.


بدون دیدگاه »

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>