RSS Feed

نا امنی‌ عرسال توطئه عربستان برای فشار بر مقاومت

7 آوریل 2016 توسط ادمین

السید احمد شکر

السید احمد شکر

«السید احمد شکر»، رئیس جنبش «ابتکار لبنان» در گفت‌وگویی در بیروت در خصوص پیامدهای بحران سوریه بر لبنان اظهار داشت: از زمان آغاز حوادث سوریه طرف‌های سیاسی لبنان به دو دسته موافق و مخالف آنچه انقلاب در سوریه خوانده شده بود، تقسیم شدند.

وی افزود: سپس طرف لبنانی که تابع مواضع عربستان و آمریکا در خصوص سوریه بود، پا را از تایید جنگ تحمیلی علیه سوریه فراتر نهاده و با پول، سلاح و نیرو به کمک شورشیان یا تکفیری‌ها در سوریه رفت که این امر دخالت در امور داخلی کشور عربی برادر و همسایه‌ای است که با لبنان معاهده‌ها و توافقنامه‌های بسیاری داشت.
سیاستمدار لبنانی گفت: دخالت در سوریه با کمک مستقیم به گروه‌های تروریستی، تعرض آشکار به حاکمیت کشوری برادر و نقض آشکار معاهدات بین المللی است.
شکر تصریح کرد: منطقه عرسال با توجه به موقعیت جغرافیایی آن که هم‌مرز با سوریه است، عنصری اساسی برای ایجاد اختلافات داخلی شدید و ضربه زدن به ثبات لبنان بوده است، به گونه‌ای که بیش‌تر عوامل انتحاری با خودروهای بمب‌گذاری شده از طریق مرز عرسال به داخل خاک لبنان و پایگاه مقاومت نفوذ کردند، علاوه بر اینکه با شلیک موشک به داخل لبنان به دنبال کم کردن فشار بر تروریست‌ها در داخل سوریه هستند.
سیاستمدار لبنانی افزود: سفر هیاتی از ۱۴ مارس در سال ۲۰۱۲ به عرسال نقطه عطف مهمی در حمایت از مناقشات داخلی و فشار بر مقاومت بود، به گونه‌ای که تحت عنوان همبستگی و مقابله برای دفاع از اهالی عرسال به درگیری‌ها در این منطقه دامن زدند.
وی تاکید کرد: شهردار عرسال هم در حضور هیات ۱۴ مارس اهالی عرسال را به حمل سلاح و نشانه گرفتن آن به سوی کسانی که در برابرشان می‌ایستند، اعم از ارتش و مردم، دعوت کرد و این قضیه نشانه دست داشتن جریان ۱۴ مارس و بخصوص جریان المستقبل و نیروهای لبنانی در قانونی جلوه دادن طرح تبدیل عرسال به امارت مستقل کوچک بود.

شکر گفت: این قضایا در سایه سکوت کامل دستگاه قضایی لبنان صورت گرفت و در همین شرایط گروه‌های تروریستی تحت حمایت فضایی که برای آنها فراهم شده بود به عرسال سرازیر شدند و به دنبال آن شماری از نیروهای ارتش و دستگاه امنیتی لبنان به اسارت گرفته شدند و قبل از آن هم پنج حمله دیگر تروریستی صورت گرفته بود، گروه‌های تروریستی ساختمان شهرداری و اطراف آن را به صحنه کشتار نیروهای ارتش مبدل کرده کردند.
سیاستمدار لبنانی تصمیم‌گیری جدی سیاسی در خصوص اوضاع عرسال را حلقه مفقوده خواند و گفت: اختلافات سیاسی شدید در لبنان برتصمیم‌های کابینه تاثیرگذار بوده است، افزون بر اینکه در دوران خلا ریاست جمهوری هم به سر می‌بریم.
شکر گفت:در حال حاضر منطقه و جهان و بخصوص آمریکا تلاش می‌کنند ثبات لبنان به هم نریزد، چرا که نبرد ارتش برای آزادسازی عرسال پیامدهای داخلی خطرناکی دارد و این در حالی است که عربستان نقشه کشیده عرسال را اهرم فشار برای امتیازگیری از مقاومت باقی گذارد به گونه‌ای که آتش فتنه سنی-شیعی بین عرسال و اطراف آن را شعله‌ور کند.

عرسال منطقه‌ای سنی نشین در لبنان است؛ منطقه‌ای که به عنوان میزبان شمار زیادی از پناهندگان سوری و نیروهای تکفیری به شمار می‌آید.
عرسال در آگوست ۲۰۱۴ صحنه درگیری‌های شدید میان نیروهای امنیتی لبنان و گروه‌های تکفیری وابسته به جبهه النصره و داعش بود.
در این درگیری که با عقب نشینی گروه‌های تکفیری از عرسال به پایان رسید، شماری از نیروهای پلیس و نظامیان لبنان از سوی تروریست‌ها به گروگان گرفته شدند.
گروه تروریستی النصره در اوایل ماه جاری شماری از این گروگان ها را آزاد کرد با این حال تعداد دیگری از آنها همچنان در اسارت هستند.

سیاستمدار لبنانی در ادامه گفت‌وگو در خصوص قطع کمک مالی عربستان به ارتش لبنان گفت: این کمک که برخی سیاستمداران لبنانی آن را در بوق و کرنا کرده بودند در شرایط خاص سیاسی منطقه و جهان و در بحبوحه مذاکرات هسته‌ای ایران به لبنان اعطا شد، به گونه‌ای که عربستان و اسرائیل با نهایی شدن این مذاکرات مخالف بودند و به محض موفقیت این پرونده، کمک عربستان به لبنان متوقف شد.
وی افزود: یعنی این کمک‌ها، رشوه عربستان به فرانسه برای ناکام گذاشتن مذاکرات بود و همان زمان هم هدف اوباما از سفر به منطقه مطمئن ساختن متحدان آمریکا و قانع کردن آنها به اهمیت دستیابی به تفاهم هسته‌ای با ایران بود .
وی افزود: بنابراین این سوال مطرح می‌شود که آیا کسی که حامی مالی و معنوی تروریسم و افکار تکفیری در سوریه و منطقه است می‌تواند در کمک به ارتش لبنان برای مبارزه با تروریست‌ها جدی باشد بخصوص که در لبنان بین نهاد نظامی و مقاومت آن هماهنگی کامل و تنگاتنگی وجود دارد.
سیاستمدار لبنانی گفت: عربستان همواره به لبنان به این دید نگریسته که باید تسلیم دیکته‌ها و شروط سعودی‌ها باشد نه اینکه لبنان کشوری با حاکمیت منافع و تصمیم‌گیری مستقل و آزاد است .
وی افزود: برای مثال روزنامه سعودی الشرق الاوسط اخیرا به خود  اجازه داد کاریکاتوری توهین آمیز به دولت و ملت لبنان چاپ کند و این کاریکاتور پرچم لبنان را نشان می‌داد که روی آن نوشته شده بود: «دروغ آوریل… کشور لبنان» و پس از آن هم که العربیه دفتر خود را در بیروت تعطیل و همه کارکنان آن را اخراج کرد و پیش از آن هم که شرکت عرب ست مرکز پخش خود را از لبنان به اردن منتقل کرد.
شکر تصریح کرد: سکوت شرم آور جریان ۱۴ مارس و حزب المستقبل در خصوص هتاکی‌ها و خصومت سعودی‌ها نسبت به لبنانی‌ها به این معناست که برایشان نقض حاکمیت لبنان و شرافت مردم آن اهمیتی ندارد یا اگر حرفی بزنند منافعشان در ریاض به خطر خواهد افتاد .

وی افزود: دستگاه قضایی لبنان نیز به جای دفاع و حفظ حاکمیت لبنان اقدام به بازداشت گروهی از جوانانی کرد که به صورت خود جوش در اعتراض به هتاکی روزنامه الشرق الاوسط به دفتر این روزنامه در بیروت حمله کردند، با وجود اینکه هیچ سوء نیت یا جرمی نداشتند، بنابراین حاکمیت با آزادی و شرافت گره خورده و چیزی جدای از یکدیگر نیستند.


بدون دیدگاه »

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

DNAL1z3ke6w_tvEymqcChg

codebazan

کدبازان