RSS Feed

سفیر سعودی برای تفرقه میان شیعیان عراق تلاش می‌کند

9 مارس 2016 توسط ادمین

دستگاه اطلاعاتی سعودی با صرف هزینه‌های زیاد برای ایجاد تفرقه در ائتلاف ملی عراق تلاش می‌کند.

سفیر سعودی در عراق

سفیر سعودی در عراق

رادیو نروژی “آستن” به نقل از منابع اطلاعاتی غربی فاش کرد دستگاه اطلاعاتی رژیم سعودی با صرف هزینه‌های مالی زیاد برای ایجاد تفرقه در ائتلاف ملی عراق که ائتلافی شیعی است تلاش زیادی می‌کند.
رسانه‌های عراقی اعلام کردند: «ثامر السبهان» سفیر سعودی در عراق نقش مهمی در اجرای طرح اطلاعاتی پیچیده سعودی در این کشور با هدف ضربه زدن به ائتلاف ملی شیعی در عراق و تجزیه آن از طریق ایجاد تنش میان رهبران آن ایفا می‌کند.
رادیو اروپایی آستن به نقل از منابع اطلاعاتی غربی در گزارشی افزود فعالیت محرمانه سفیر سعودی در عراق با هدف برقراری ارتباط با شخصیت‌های شیعی و گفتگو با آن‌ها درباره نگرانی عربستان از حضور مستشاران نظامی وابسته به سپاه پاسداران ایران در عراق و کمک تسلیحاتی ایران به نیروهای مردمی عراق رصد شده است.

در این گزارش آمده است ثامر السبهان عملا با یک طرف شیعی شرکت کننده در ائتلاف ملی شیعیان عراق گفتگو کرده و چندین جلسه با آنان در خارج از بغداد پایتخت این کشور داشته است. ولی هنوز مشخص نیست که آیا رهبر این گروه شیعی نیز در این دیدار‌ها و نشست‌ها حضور داشته است یا خیر؟

منابع اطلاعاتی غربی تایید کردند سفیر سعودی در عراق از زمان تصدی سمتش در این کشور از دو ماه پیش تاکنون ۶ بار به نجف سفر کرده و وزارت امور خارجه عراق را تنها در جریان دو مورد از این سفر‌ها قرار داده است.
این منابع افزودند چهار سفر السبهان به نجف در دو ماه گذشته به طور سری و بدون اطلاع وزارت امور خارجه عراق صورت گرفته که بر خلاف قوانین و عرف دیپلماتیک است.
رادیو آستن به نقل از منابع اطلاعاتی غربی اعلام کرد سفیر یک کشور بزرگ غربی در عراق اوایل همین ما در نشستی از السبهان پرسید: شنیده‌ایم سفرهای متعددی به شهر نجف دارید و این یک گام و اقدام مطلوبی است ولی می‌تواند جار و جنجال سیاسی بزرگی ایجاد کند اگر خبر مربوط به آن در جامعه عراق منتشر شود. و السبهان با خنده در پاسخ گفت صحیح است. من شیعه نیستم ولی فراموش نکن که مادر من شیعه است بنابراین می‌توانم بگویم برای زیارت (قبور ائمه) به نجف رفته‌ام.
سفیر غربی در عراق در پاسخ گفت: آقای سبهان تند نرو. چیزی در عراق محرمانه و سری باقی نمی‌ماند و اقدام شما (سعودی‌ها) به کشتن شیخ نمر النمر روحانی برجسته شیعی خشم و غضب مردم عراق نسبت به شما‌ها را تشدید کرده است.
اظهارات اخیر السبهان علیه نیروهای مردمی عراقی (الحشد الشعبی) خشم مردم این کشور را به همراه داشته است.


بدون دیدگاه »

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

کدبازان