RSS Feed

تکنولوژی‌های برتر خودرویی سال 2015

14 فوریه 2016 توسط وان پی وان

معمولاً زمان زیادی جهت طراحی از نو یک خودرو و دستیابی به آخرین تکنولوژی‌ها سپری می‌شود. هرچند با افزایش روزافزون همگرایی تکنولوژی و صنایع خودروسازی ما شاهد رشد چشمگیر این صنعت هستیم.
تکنولوژی‌های برتر خودرویی سال 2015 (1)

 معمولاً زمان زیادی جهت طراحی از نو یک خودرو و دستیابی به آخرین تکنولوژی‌ها سپری می‌شود. هرچند با افزایش روزافزون همگرایی تکنولوژی و صنایع خودروسازی ما شاهد رشد چشمگیر این صنعت هستیم..

به این معنا که ممکن است یک فناوری که برای امسال معرفی شده به‌منظور استفاده در خودروهای سال بعدی قدیمی شده باشد و باید به دنبال فناوری جدیدتر بود. در اینجا قصد داریم تا 10 تکنولوژی برتر سال 2015 را به شما معرفی کنیم:

رینگ‌های کربن فایبری

.

سال گذشته، شاهد محصولاتی بودیم که چرخ‌های آنها به‌طور خالص از فیبرکربن ساخته شده بود. این رینگ‌ها توسط شرکت استرالیایی Carbon Revolution بر روی خودروهای شرکت فورد و ماستنگ استفاده شد.

نه تنها رینگ‌ها نسبت به نمونه آلومینیومی دارای استحکام بیشتری بود بلکه وزن فنربندی نشده (شامل وزنی است که به‌وسیله سیستم تعلیق پشتیبانی نمی‌شود) کمتری به سیستم می‌داد و تأثیر مثبتی روی زمان پاسخ داشت. استفاده از رینگ‌های فیبر کربنی موجب می‌شود تا کیفیت سواری و فرمانپذیری مناسب‌تری را در خودرو شاهد باشیم.

به دلیل کاهش وزن رینگ‌ها، شروع، توقف و دور زدن با سرعت بیشتری امکان‌پذیر می‌شود زیرا اینرسی دورانی چرخ کاهش یافته است. همچنین کم شدن وزن رینگ‌ها سبب می‌شود تا سیستم تعلیق کار چندان سختی برای نگه‌داشتن تایرها روی جاده‌های ناهموار و دارای سطوح شکسته انجام ندهد.

تکنولوژی‌های برتر خودرویی سال 2015 (1)

خودروی خودران

اولین شرکتی که در شرایط واقعی رانندگی خودکار را معرفی کرد، شرکت مرسدس بنز در سال 2013 بود که در مدل‌های کلاس S از این فناوری استفاده کرد. سال 2015 ما مشاهده کردیم که اکثر صاحبان صنایع بزرگ مانند ولوو، مرسدس، گوگل و دولت‌ها یک گام برای پذیرش مسئولیت هرگونه تصادف ناشی از استفاده از این تکنولوژی را برداشته‌اند.

همچنین تسلا موفق شد تا یک قدم فراتر بگذارد و سیستم تعویض لاین به‌طور خودکار را برای خودروهای قبلی خود به صورت یک به‌روزرسانی معرفی کند. البته این را هم باید اضافه کرد کلاس S مرسدس این قابلیت را برای مسیرهای اتوبانی معرفی و تست کرده بود.

تکنولوژی‌های برتر خودرویی سال 2015 (2)

کنترل با ژست‌های حرکتی

در زمانی نه چندان دور، ایده کنترل با ژست‌های حرکتی در خودرو ممکن بود جزء داستان‌های تخیلی محسوب شود درحالی‌که در سال 2015 این داستان به واقعیت پیوست و در سری 7 BMW این قابلیت تعبیه شد. این شرکت از سنسورهای سه بعدی برای تشخیص حرکات بدن انسان در خودرو استفاده می‌کند.

در حال حاضر تا بدین جا شش حرکت از پیش تعریف شده برای این سیستم پیش‌بینی شده است تا کارهای کوچکی را بتواند در خودرو انجام دهد. ولی خودروسازان به این سیستم بسنده نکردند و دارند روی سیستمی کار می‌کنند که بتواند فرمان‌های مغزی راننده را بخواند و آنها را اجابت کند.

تکنولوژی‌های برتر خودرویی سال 2015 (3)

خودروهای با پیل سوختی

سلول‌های سوختی هیدروژنی دهه‌هاست که مورد بررسی و تحقیق قرار گرفته‌اند و ما خیلی از طراحی مفهومی‌های خودروها یا نمونه اولیه آنها را دیده‌ایم که تحت عنوان خودروهای بدون آلایندگی معرفی می‌شوند.

امروزه بازار در حال تصمیم‌گیری در مورد این است که خودروهای هیدروژنی می‌توانند آینده‌ای داشته باشند یا خیر. برخی از سازندگان قدم‌های بزرگی برداشته‌اند. تویوتا در سال 2015 به عنوان اولین تولید کننده انبوه خودروهای هیدروژنی با خودروی میرای 2016 به بازار قدم گذاشت. سدانی که 57500 دلار قیمت دارد.

سلول‌های سوختی در زیر صندلی‌ها مکان‌یابی شده‌اند و عملکرد خودرو خیلی هم بد به نظر نمی‌رسد به‌طوری که شتابگیری 0 تا 100 را در زمان 9 ثانیه انجام می‌دهد. برد این خودرو 300 مایل یا 480 کیلومتر تخمین زده می‌شود.

تکنولوژی‌های برتر خودرویی سال 2015 (4)ضبط کننده داده‌های عملکردی خودرو

دستگاهی است که داده‌های مربوط به عملکرد رانندگی شما را در خود ثبت و ضبط می‌کند، بسیار شبیه به سیستم‌های مسافت‌سنجی پیشرفته‌ای است که در مسابقات اتومبیل‌رانی از آن استفاده می‌شود. یکی از بهترین نمونه‌ها روی خودروی شورولت کوروت نصب شده است.

این سیستم ویدئو ضبط و پارامترهای مهم از قبیل سرعت خودرو، دور موتور، زاویه فرمان را ثبت می‌کند. در واقع این سیستم نوعی همکار محسوب می‌شود که در زمانی که شما ماشین خودتان را به کسی قرض دادید، متوجه شوید که چه اتفاقات و رویدادهای برای خودروی شما پیش آمده است.

تکنولوژی‌های برتر خودرویی سال 2015 (5)

سیستم تزریق آب

سیستم تزریق آب، یک اسپری آب است که به سمت داخل موتور روانه می‌شود که خیلی تکنولوژی جدیدی نیست ولی BMW آن را بر روی صفحه نمایشگر داخل کابین نشان می‌دهد. این سیستم روی سری M4 GTS و برخی از مدل‌های هاچ‌بک سری یک نصب شده است.

این سیستم آب را بر روی منیفولد ورودی هوا و به‌طور مستقیم بر روی سیلندر می‌پاشد و کمک می‌کند تا مخلوط هوا و سوخت در محفظه احتراق فشرده و خنک شوند. این اثر خنک‌کنندگی باعث افزایش راندمان احتراق می‌شود و منجر به افزایش توان و بازدهی خواهد شد.

تکنولوژی‌های برتر خودرویی سال 2015 (6)

The post تکنولوژی‌های برتر خودرویی سال 2015 appeared first on وان پی وان.


بدون دیدگاه »

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

کدبازان