RSS Feed

بیش از ۷۰۰ تن از شیعیان نیجریه مفقود شده‌اند

15 ژانویه 2016 توسط ادمین

سخنگوی جنبش اسلامی نیجریه روز پنج شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد: در فهرست ما اسامی حدود ۷۳۰ مرد و زن درج شده است که از زمان حادثه شوم ۱۲ دسامبر (۲۱ آذر) همچنان مفقودالاثر هستند.

بیش از ۷۰۰ تن از شیعیان نیجریه مفقود شده‌اند

بیش از ۷۰۰ تن از شیعیان نیجریه مفقود شده‌اند

حدود یک ماه بعد از حمله نظامیان نیجریه به شیعیان زاریا در شمال کشور، جنبش اسلامی این کشور از مفقود شدن بیش از ۷۰۰ عضو این گروه خبر می‌دهد.
«ابراهیم موسی» سخنگوی جنبش اسلامی نیجریه روز پنج شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد: در فهرست ما اسامی حدود ۷۳۰ مرد و زن درج شده است که از زمان حادثه شوم ۱۲ دسامبر (۲۱ آذر) همچنان مفقودالاثر هستند.
در این بیانیه آمده است: این افراد یا به دست ارتش کشته شده‌اند یا زندانی هستند، اما همچنان از وضعیت آن‌ها اطلاعی در دست نیست.
موسی افزود: حدود ۲۲۰ عضو جنبش اسلامی نیجریه در زندان شهر کادونا در حبس به سر می‌برند.
سخنگوی جنبش اسلامی نیجریه ادامه داد بر اساس گزارش‌ها تعداد دیگری نیز در زندان‌های ارتش در ایالت‌های کادونا و بائوچی و زندان آبوجا، پایتخت نیجریه، در حبس به سر می‌برند.
نیروهای ارتش نیجریه به بهانه اینکه شیعیان این کشور سد راه کاروان ژنرال «توکور یوسف بوراتای» رئیس ستاد ارتش شده‌اند، به آنان حمله کرد. آن‌ها با حمله به منزل «شیخ ابراهیم زکزاکی» رهبر گروه جنبش اسلامی، در شهر زاریا در ایالت شمالی کادونا وی را دستگیر کرده و به افرادی که سعی در محافظت از این روحانی داشتند، تیراندازی کردند.
در این حمله شیخ زکزاکی به شدت زخمی شد؛ با وجود این، ارتش نیجریه اعلام کرده بود زکزاکی و همسرش صحیح و سالم هستند و در حبس به سر می‌برند. جنبش اسلامی نیجریه آزادی فوری شیخ زکزاکی را خواستار شده است.
ارتش همچنین مدعی شد شیعیان قصد کشتن ژنرال بوراتای را داشتند؛ ادعایی که جنبش اسلامی نیجریه آن را رد کرده است.
تا کنون آمار رسمی درباره تعداد تلفات این حمله منتشر نشده است، اما دیده‌بان حقوق بشر اعلام کرد دست‌کم ۳۰۰ نفر در این حادثه کشته شده‌اند. دیگر فعالان حقوق بشر آمار تلفات این حادثه را بیش از ۱۰۰۰ نفر عنوان کرده‌اند.
«مائوسی سگون» کار‌شناس ارشد دیده‌بان حقوق بشر در امور نیجریه، عدم پاسخگویی دولت را نگران کننده توصیف کرد و آن را یادآور دوران آغاز شورش بوکوحرام دانست.


بدون دیدگاه »

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

کدبازان