RSS Feed

آمریکا جدیتی در قبال توافق آتش‌بس سوریه ندارد

28 فوریه 2016 توسط ادمین

نویسنده سوری با بیان اینکه برقراری «آتش‌بس» هدف اصلی آمریکا در سوریه نیست، گفت: این کشور در حمایت از این توافق جدیتی ندارد.

«احمد حاج علی» نویسنده سیاسی سوری در گفت‌وگویی در دمشق، تاکید کرد: بسیاری از طرف‌ها و گروه‌های فعال در سوریه با برقراری آتش‌بس موافقت داشتند و همین موجب شد تا بیش از ۱۰۰ گروه مسلح پیش از اعلام موعد اجرای توافق، موافقت خود را با آن اعلام کنند.
این نویسنده سوری بر این باور است، صرف اعلام موافقت و همراهی در بعد تئوریک نمی‌تواند، این توافق را با موفقیت همراه سازد، بلکه مهمترین ابزار اجرایی در این پروسه همکاری تمام طرف‌ها و گروه‌ها جهت تحقق عملی آتش‌بس است.
حاج علی درباره توافقات پیشین و مشابه انجام شده در زمینه برقراری آتش‌بس در سوریه گفت: دمشق تجربه بسیاری در این زمینه داشته است، به گونه‌ای که این تجارب تاکید می‌کنند گروه‌های تروریستی پیشگام نقض چنین توافقاتی بوده‌اند، با این حال نمی‌توان تغییر و تحولات کنونی رخ داده در پرونده سوریه را نادیده گرفت.

این تحلیلگر سوری تاکید کرد: افزایش سطح آگاهی افکار عمومی جهان نسبت به خطر تروریسم و همچنین شکست‌های سنگین وارده به گروه‌های تروریستی که معادلات میدانی را به سود نظام در سوریه تغییر داده، ممکن است، به نتیجه دادن این توافق کمک کند.
وی درباره اظهارات «جان کری» وزیر خارجه آمریکا مبنی بر اینکه واشنگتن دارای طرحی جایگزین برای بحران سوریه است، گفت: این اظهارات نشان می‌دهد که آمریکا در باطن اهداف دیگری را دنبال می‌کند و توافق کنونی را با جدیت دنبال نمی‌کند، بلکه در پی خرید وقت و مانور برای تغییر شرایط به سود خویش است.
حاج علی خاطرنشان کرد: اظهارات اخیر «بشار اسد» رئیس جمهوری سوریه در مصاحبه با یک روزنامه اسپانیایی درباره توقف حمایت‌ها از گروه‌های تروریستی و بستن مرزها به عنوان شرط اصلی و اساسی موفقیت آتش‌بس و عملیات نظامی در سوریه، مهمترین رکن مبارزه با تروریسم است.
وی با بیان اینکه عربستان و ترکیه مهمترین مخاطبان این اظهارات هستند، افزود: تنها راه حل عقلانی برای پایان دادن به بحران سوریه، قطع وابستگی خارجی گروه‌های مسلح و بر زمین گذاشتن سلاح و پیوستن به روند آشتی ملی و مصالحه در سوریه است.


بدون دیدگاه »

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

کدبازان